Brīnišķais neprāts, Džeimija Makgvaira

Nupat Latvijas tirgu ir sasniedzis kārtējais pasaules bestsellers “Beautiful Disaster“, kuru latviski izdevusi izdevniecība “The White Book” ar nosaukumu “Brīnišķais neprāts”.

Interneta plašumos šī jau nodēvēta par Greja 50 nokrāsu līdzinieci, kas domāta jauniešu auditorijai (bez BDSM elementiem). Un sava patiesība tur ir. Katrā ziņā šī grāmata vismaz ir grāmata, nevis ar copy paste palīdzību uzcepts pliekans veidojums grāmatas formā.
Lasās ļoti raiti un viegli, principā domāju, ka var mierīgi izlasīt divos, trijos vakaros.

Stāsts ir par jauniešu mīlestību. Tādu – līdz kaulam. Kā jau pienākas 19-20 gadniekiem, kad viss ir maksimalizēts līdz pēdējam, emocijas sit augstu vilni un lielākoties dzīve šķiet tikai melna vai balta.
Galvenā varone Ebija šķiet kārtīga, pareiza un visnotaļ prātīga studente, kas, pretēji savai saprāta balsij, iemīlas “sliktajā puisī” Trevisā. Pamazām atklājas arī Ebijas pagātnes noslēpumi un viņas bailes, ka attiecības ar Trevisu viņu ievilks pagātnes bezdibenī. Savukārt Treviss ir tetovējumiem noklāts skaistulis ar sačakarētu jūtu pasauli (jo bērnībā agri nomira mamma utt.), kurš, lai arī ir ļoti gudrs, tomēr naudu studijām un dzīvošanai pelna ar cīņām (kurās ir neuzvarams).  Jau pieminētā “sačakarētā jūtu pasaule” savienojumā ar cīņām (un, ņemot vērā, ka viņš ir audzis kopā tikai ar tēvu un brāļiem, starp kuriem vajadzēja izcīnīt savu vietu) rada diezgan viegli uzliesmojošu raksturu ar tieksmi uz vardarbību.
Manas izjūtas šo lasot bija visai pretrunīgas, jo, lai arī no vienas puses visu laiku prātā vilkās paralēles ar Blaumaņa “Purva bridēju” (ar domu, ka “nolikt savas vieglās dienas” noteikti nav prātīgākais, ko sieviete varētu darīt),  tomēr šis tas no aprakstītajiem jūtu un emociju uzplaiksnījumiem bija tik ārkārtīgi atpazīstams no tā vecumposma un, ņemot vērā, ka daudz kas ir izvērties visnotaļ pozitīvi, tomēr nespēju kritiski raudzīties uz jau iepriekš minētajiem emociju uzliesmojumiem. Jaunības maksimālisms apvienojot ar veselo saprātu vēlāk dzīvē vēršas arīdzan diezgan pozitīvā gultnē.

Šis noteikti ir viens no pēdējā laika labākajiem Young Adult žanra darbiem, turklāt, kas ir pozitīvi – nav it nekādu pārdabisko būtņu. Līdz ar to daudz vairāk ir piestrādāts pie varoņu raksturu izveides un jūtu attēlošanas bez papildu palīglīdzekļiem no fantāzijas pasaules apcirkņiem.
Domāju, ka grāmata patiks, ne tikai jauniešiem, bet arīdzan dažādu vecumu sievietēm, jo daudz kas no minētās maksimalizēto jūtu pasaules ir tik ļoti atpazīstams, ka ar vieglu smaidu var iegrimt nostaļģijā un lasīt par šo mīlasstāstu.

*Šo grāmatas eksemplāru man laipni piedāvāja izdevniecība apmaiņā pret godīgu atsauksmi. Šeit izteiktais viedoklis ir tikai un vienīgi manis pašas un nekādā veidā neatspoguļo izdevniecības viedokli.

 

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 3 zvaigznes, Latviski ar birkām , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s