Änglarnas svar; Stefan Einhorn

anglarnas svarÄnglarnas svar (jeb “Eņģeļu atbilde” burtiskā tulkojumā) pie manis nonāca kā dāvana, kad biju pasūdzējusies, ka pārāk maz lasu zviedriski. Kādā zviedru grāmatnīcā pārdevēja bija ieteikusi šo grāmatu kā pēdējo laiku labāko zviedru romānu (vai vismaz vienu no). Palasīju anotāciju, kas man neko diži daudz neizteica un nodomāju, ka, ja jau grāmatiņa tik maza un viegliņa, paņemšu līdzi somā gan jau kādreiz, kad kaut kur ilgāk jāgaida, palasīšu. Labi, ka tas brīdis, kad jāgaida, pienāca samērā ātri, jo grāmata ir ļoti laba, patiešām sevī ievelkoša un, lai arī tā lasās ļoti raiti, es speciāli “vilku laiku” un lasīju to vairākas dienas, lai ilgāk izbaudītu visu stāstu.

Sākumā viss šķiet vienkārši – tas ir stāsts par 2.pasaules karā izdzīvojušo Polijas ebrejieti Hannu, kura pēc koncentrācijas nometnes šausmām ir nonākusi Zviedrijā. Taču tad izrādās, ka romāns ir veidots kā mozaīka no septiņiem stāstiem, kur katrs iesaistītais pamazām liekot kopā visus notikumus, atklāj arvien šokējošāko patiesību, un tikai pašās beigās mozaīka ir pabeigta un lasītājs saprot, kas patiesībā ir noticis.
Hannas liktenis, kas septiņu stāstu laikā atklāj traģiskos holokausta notikumus un neticamos dzīves pinekļus, savij kopā vairākas ģimenes un valstis. Notikumi attīstās pamazām, taču grāmata ir tik meistarīgi uzrakstīta, ka grūti no tās atrauties, kaut arī lielākoties tā sastāv no gariem monologiem.

Nosaukums, starp citu, atsaucas uz senu jūdu leģendu, ka Dievs ir sasaucis kopā eņģeļus, lai tie viņam atbild, vai radīt cilvēku, vai nē. Eņģeli nav varējuši vienoties un dot kopīgu atbildi, tā nu Dievs lēmumu pieņēmis pats un radījis cilvēku. Vai tas uz labu vai uz ļaunu – šis jautājums paliek atklāts. Morāles un ētikas tēma caurvij visu grāmatu, turklāt, runa nav tikai par poļu ebreju geto vai koncentrācijas nometnēm, bet arī par lēmumiem, kurus katram no varoņiem jāpieņem visdažādākajās situācijas un par šo lēmumu, bieži vien, negaidītajām sekām. Patiesības dažādās sejas – lūk, ko tik prasmīgi atklāj autors.

Ļoti ceru, ka šo grāmatu kādreiz iztulkos un izdos arī latviski.

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 5 zvaigznes, Zviedriski ar birkām , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s