Death Comes to Pemberley; P.D.James

death comes to pemberleyVispār šo grāmatu es iegādājos jau janvārī kādā plašā Berlīnes grāmatnīcā (kopā ar vēl kaudzīti citām, lai gan man, protams, grāmatas vispār nebija plānots pirkt…) un ātri arī izlasīju, taču, pateicoties manam nebeidzamajam rakstīšanas slinkumam, atsauksmi pierakstu tikai tagad.
Lai vai kā es censtos sevi disciplinēt un uzrakstīt atsauksmi uzreiz pēc grāmatas izlasīšanas, vismaz pagaidām man tas diez ko labi nepadodas.
Bet ne par to ir stāsts.
Tātad – no Džeinas Ostinas es līdz šīs grāmatas izlasīšanai (kas ir Ostinas slavenā romāna “Lepnums un aizspriedumi” turpinājums) biju oriģinālā lasījusi tikai “Emmu”. Taču esmu redzējusi vairākas “Lepnums un aizspriedumi” ekranizācijas un mana romantiskā puse dziļi paklanās Ostinas talanta priekšā. Tāpat biju arī šo to dzirdējusi par angļu detektīvu rakstnieci P.D. James, taču neko no viņas darbiem nebiju lasījusi, tādēļ, redzot anotācijā, ka romāna darbība norisinās sešus gadus pēc Elizabetes un Dārsija laulībām, kārdinājums bija pārāk liels, lai atturētos no šīs grāmatas lasīšanas. Lai gan vispār parasti es neesmu diez ko vēlīgi noskaņota lasīt slavenu grāmatu turpinājumus, ko rakstījuši kādi citi autori.

Romāna darbība notiek 1803.gadā, kad Elizabete un Dārsijs jau sešus gadus dzīvo laimīgā laulībā un audzina divus dēlus. Netālu no Dārsiju īpašuma Pemberlijas mitinās arī Elizabetes mīļotā māsa Džeina, kuras precības ar misteru Bingliju ir vainagojušās ar laimīgu kopdzīvi un trīs bērniem. Diezgan regulāri Dārsiju pāri apciemo Elizabetes tēvs, kurš ar lielāko prieku iegrimst vientulībā Dārsija plašajā bibliotēkā. Kopumā viss ir skaisti un jauki, un lasītājam ir īpaši patīkami pirmajās romāna lappusēs atkal satikties ar visiem iemīļotajiem “Lepnums un aizspriedumi” varoņiem, uzzināt kā nu kuram ir klājies un ar ko viņu prāti ir nodarbināti pašlaik. Taču tad, kādā vēlā vakara stundā, Pemberlijā ierodas Elizabetes māsa Lidija (tā, kura aizlaidās ar Vikhemu), histēriski kliedzot, ka viņas vīrs ir nogalināts. Dārsijs kopā ar vairākiem vīriem dodas viņu meklēt un atrod Vikhemu dzīvu, taču šoka stāvoklī, notraipītu ar asinīm, pie viņa drauga kapteiņa Denija līķa, turklāt šķiet, ka Vikhems paziņo, ka ir vainīgs drauga nāvē. Tomēr, lai arī kāds nekrietnelis nebūtu Džordžs Vikhems, tam, ka viņš ir slepkava, nespēj noticēt pat Dārsijs. Tā nu romāna gaitā tiek risināta slepkavības mistērija, kas pamazām atklāj vairākus gadiem glabātus noslēpumus un beigās tiek atrasts arī vainīgais. Paralēli fonā risinās Dārsija māsas Džordžiānas mīlestības stāsts, kas, neskatoties uz dažādiem iespējamiem sarežģījumiem, protams, vainagojas ar laimīgu iznākumu.

Kopumā grāmata ir ļoti jauka un viegla izklaide – valoda ir brīnišķīga, pietiekami gudra un ar atsaucēm uz Ostinas stilu, tomēr, saglabājot, mūsdienīgumu, kas nepadara lasīšanu pārāk sarežģītu arī lasītājam, kuram angļu valoda nav dzimtā. Man mazliet par vienkāršotu šķita pats detektīvintrigas atrisinājums, taču kopumā bija prieks satikties ar iemīļotajiem varoņiem un šķita interesanti, ka autore ir izvēlējusies vairāk izstrādāt tieši Dārsija tēlu, bet pašu Elizabeti nolikt nedaudz it kā otrajā plānā. Man tiešām patika un tas bija pamudinājums izlasīt vēl kaut ko no pašas Ostinas (par to jau nākamajā atsauksmē), kā arī radās vēlme iepazīties ar pašas P.D. James daiļradi. Vēl, kas man šķita interesanti – rakstniece šo grāmatu ir sarakstījusi jau visnotaļ cienījamajā 91 gada vecumā! Visu cieņu.

Un vēl maza piezīme – nejauši uzdūros informācijai, ka BBC gatavojas šo grāmatu ekranizēt un kā kandidāts uz Dārsija lomu tiek apsvērts aktieris Dan Stevens, kurš tēloja Metjū Krouliju, man tik mīļajā, Downton Abbey seriālā.

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 3 zvaigznes, Angliski ar birkām , , , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Death Comes to Pemberley; P.D.James

  1. Atbalsojums: Longbourn; Jo Baker | Grāmatu tārps

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s