The Great Gatsby; F. Scott Fitzgerald

great gatsbyJaunās Lurmena filmas gaidās par lielisko Getsbiju, nolēmu pārlasīt pašu grāmatu, jo, kaut arī ļoti sen esmu to lasījusi, secināju, ka principā neko diži neatceros, izņemot, ka tā man patika labāk, nekā Ficdžeralda “Ir maiga nakts”. Tā kā senajos pusaudžu gados es grāmatu lasīju latviski, tad nu tagad sameklēju oriģinālā, turklāt grāmatnīcā “Globuss” tiku pie skaista grāmatas eksemplāra ar gaidāmās filmas varoņiem uz vāka un īpašu interviju ar Bezu Lurmanu grāmatas sākumā (intervija, ja kas, bija tīri interesanta).
Kārtējo reizi secināju, ka atmiņa man ir kā caurs siets, jo neko no sižeta neatceros. Nu bet varbūt labi, ka tā, citādāk nebūtu interesanti lasīt:D

Tātad stāsts tiek pasniegts no Nika Karaveja pozīcijām, kurš 1922.gadā ir ieradies Longailendā un noīrējis māju blakus ar mītisku slavu apvītajam Getsbija īpašumam. Pie Getsbija vienmēr notiek krāšņas ballītes, taču, šķiet, ka par pašu namatēvu neviens īsti neko nezin. Un tur, kur neviens neko nezin, protams, ir vieta baumām un mītiem. Tomēr Niks iepazīstas ar noslēpumiem apvīto kaimiņu, un pamazām grāmatas gaitā atklāj Getsbija esības noslēpumu. Turklāt izrādās, ka Nika māsīca Deizija ir pazinusi Getsbiju vēl pirms viņa veiksmes gadiem. Deizija ir precējusies ar Tomu un būdami bagāti dīkdieņi abi nododas apnicīgai dzīves baudīšanai, kad šķiet, ka visa kā jau ir gana un nekur nevar rast piepildījumu. Izrādās, ka Getsbijs un Deizija kādreiz ir bijuši mīlnieki, taču toreiz jauneklis vēl bija nabadzīgs kareivis un līdz ar došanos kaujā tā arī zaudēja savu mūža mīlu. Tomēr viņš ir apņēmies viņu atgūt – kļūt pārpasaulīgi bagāts un parādīt viņai, ka tagad gan viņš ir viņas cienīgs un viņi var dzīvot laimīgi kopā mūžu mūžos savā pārticībā.
Getsbijs dzīvo ilūziju pasaulē, tāpat arī Toms ar Deiziju cirkulē savā orbītā, kur viņi ik pa laikam saskaras ar citiem objektiem, taču pēc brīža atgrūžas un aizplanē tālāk.

Ne velti šī grāmata tiek dēvēta par vienu no Amerikas literatūras meistardarbiem. Tā ir tik daudzslāņaina savā būtībā (kas laikam ir viens no izcilas literatūras stūrakmeņiem), ka katrs tajā atradīs ko citu, turklāt arī ar laiku pārlasot uzsvari par būtisko lasītāja uztverē var mainīties. Bet pamatdoma, protams, ir par zaudētām ilūzijām, par dzīvošanu savā dimensijā un zaudētu saikni ar realitāti. Par sagruvušiem sapņiem un neīstiem draugiem.
Izlasīju un diezgan ilgi nevarēju saņemties kaut ko uzrakstīt, jo katru dienu šķita, ka gribas teikt kaut ko citu. It kā sākumā šķiet, ka grāmata neķer dziļi, tomēr, sev par pārsteigumu, secināju, ka vēl pēc divām nedēļām tā mani nav līdz galam atlaidusi.

Tagad nevaru vien sagaidīt filmu, jācer, ka amerikāņu kino kritiķiem nav taisnība un filma būs uztvērusi grāmatas dziļāko būtību. Nu vismaz vizuālam baudījumam tam noteikti ir jābūt:)

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 5 zvaigznes, Angliski ar birkām , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to The Great Gatsby; F. Scott Fitzgerald

  1. Atbalsojums: The Secret History; Donna Tartt | Grāmatu tārps

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s