Prāta apsvērumi, Džeina Ostina

prata apsverumiOstinas pēdējais romāns (“Persuasion”), kas publicēts jau pēc viņas nāves. Galvenā varone Enna Eliota ir divdesmit septiņus gadus veca sieviete. Jā, veca, nevis “jauna” kā tagad modē teikt, jo tajos laikos šie vairs nebūt nebija nekādi sievietes ziedu gadi,  bet jau diezgan manāms vītuma periods, kad principā uz neko skaistu (i.e., veiksmīgu laulību) vairs nav vērts cerēt. Pirms astoņiem gadiem Enna bija laimīgi iemīlējusies savā saderinātajā, tobrīd nabadzīgā flotes kapteinī  Frederikā Ventvortā, taču Ennas ģimene pārliecināja viņu atteikties no šīm, viņuprāt, nevienlīdzīgajām laulībām. Tā nu Ventvorts aizvainots līdz sirds dziļumiem devās jūrā, bet Enna palika dziedēt savas sirds rētas un tā arī nesastapa nevienu piemērotāku laulību kandidātu.
Tagad, pēc vairākiem gadiem, viņiem atkal ir lemts sastapties, tikai nu jau mainītās lomās. Ventvorts, pateicoties veiksmīgajai karjerai karaliskajā flotē, ir visnotaļ pievilcīgs precinieks, taču Ennai jau ziedu laiki ir garām, un neviens vairs nelolo ilūzijas, ka viņai kādreiz izdosies veiksmīgi apprecēties.

Enna ir apveltīta ar asu prātu un vērīgumu, kas apvienojumā ar inteliģenci un smalkjūtību, padara viņu par balto zvirbuli Eliotu ģimenē. Tēvs, sers Volters, ir augstprātīgs šķērdētājs un šaurpierīgs egoists, kurš kopā ar Ennas vecāko māsu Elizabeti veido saskanīgu iedomīgu tukšpauru tandēmu. Jaunākā māsa Mērija, kura ir necerēti samērā veiksmīgi apprecējusies, arī neizceļas ar intelektu vai kādu nebūt smalkjūtību un toleranci. Vienīgais Ennas sabiedrotais ir viņas nelaiķa mātes draudzene lēdija Rasela, kura, būdama, gudra un saprātīga sieviete, diemžēl arī ir pievienojusies Ennas tēvam un Elizabetei pārliecībā, ka Ventvorts nav tā labākā partija, līdz ar to, pamatīgi ietekmējusi (jo viņas viedokli Enna vērtē augstu, atšķirībā no tēva un māsas) Ennas lēmumu pārtraukt saderināšanos.

Kopumā man patika, lai arī daudzi kritizē šo darbu, ka autore nav paspējusi to līdz galam noslīpēt, tomēr man tas nebūt netraucēja. Ostinas asais un ironiskais skats uz tā laika sabiedrību, saprātīga, nobriedusi galvenā varone, veikla un plūstoša valoda – tas viss veido patīkamu literatūras baudījumu.

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 5 zvaigznes, Latviski ar birkām , , , , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s