The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society; Mary Ann Shaffer and Annie Barrows

guernsey potato peelGrūti pateikt, vai man vienkārši ir īpaša mīlestība pret epistolārā žanra pārstāvjiem vai arī pats žanrs par sevi tomēr ir tik spēcīgs un daudziem lasītāju prātiem tīkams. Kopš “Garkājtētiņa” izlasīšanas bērnībā, man vienmēr ir šķitis, ka epistolārajā žanrā vislabāk atklājas cilvēcības esence, taču, iespējams, tas saistīts arī ar cilvēku tieksmi lūrēt pa atslēgas caurumu, jo tajā vienlaicīgi ir kaut kas tik vilinošs un satraucošs – iespēja ieskatīties citu cilvēku korespondencē.

Lai vai kā tur būtu, “Gērnsijas Literatūras un tupeņmizu biedrība” būs ierindojusies manu mīļāko grāmatu plauktiņā, jo tā ir sirsnīga, burvīga, skumja tomēr iepriecinoša vienlaicīgi. Puspasaule jau grāmatu ir izlasījusi, tā ir iztulkota arī latviski, taču es, kaut kāda mistiska iemesla dēļ, to varen ilgi marinēju Kindlā neizlasītu (tā gan man vispār tāda kaitinoša tieksme – apkrauties ar grāmatām gan fiziski, gan elektroniski un tad gaidīt īsto brīdi, kad tieši konkrēto grāmatu sākt lasīt). Iespējams, ka tas saistīts ar tieksmi paildzināt “gaidīšanas svētkus”, ja jau ir nojausma, ka visticamāk grāmata būs laba un sirdij tuva. Droši vien Freidonkulim būtu ko teikt šajā sakarā.

Stāsts sākas, kad 1946.gadā rakstniece Džuljeta Londonā saņem vēstuli no Gērnsijas salas. Nejauši aizsākusies sarakste iepazīstina viņu ar Gērnsijas literatūras un tupeņmizu biedrības dalībniekiem līdz pamazām šie cilvēki viņai kļūst tik tuvi un interesanti, ka Džuljeta pati dodas uz Gērnsijas salu viņus apciemot.
Grāmatā palēnām atklājas varoņu raksturi un pārdzīvotais kara laikā, lasītājs arvien vairāk tiek ievilkts salas iedzīvotāju ikdienā. Nerunājot par burvīgajiem grāmatas varoņiem, arī pati sala un tās liktenis 2.pasaules kara laikā, man šķita aizraujoša. Man nebija ne jausmas par tās konstanto izolāciju praktiski visu kara laiku un sirds asaroja par šausminošo izvēli, kas vecākiem bija jāizdara, kad bērnus vajadzēja nosūtīt uz Angliju “drošībā”.

Vispār šis nu ir klasiskais gadījums, kad ir ļoti grūti kaut ko pateikt par grāmatu, kas ir tik laba un aizkustinoša. Izlasiet, kaut vai tāpēc, lai noticētu neiznīcināmai cilvēcībai.

Un vēl par epistolāro žanru – vairākas atsauksmes aizrautīgi piemin jau mūsdienu klasikas plauktiņā ierindoto “84 Charing Cross Road”, tad nu tā ir nākamā manā lasāmajā sarakstā.

 

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 5 zvaigznes, Angliski ar birkām , , , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

5 Responses to The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society; Mary Ann Shaffer and Annie Barrows

 1. doronike saka:

  Par “gaidīšanas svētkiem”- tu droši vien arī uz šķīvja pēdējo kumosiņu pataupi garšīgu 🙂
  Tā Džuljetas mīlestība man šķita par saldu, bet kopumā – sala kara laikā un iedzīvotāju stāsti – tas šķita jauks lasāmais.

  • Ha ha, jā, tev pilnīga taisnība par to šķīvi un pēdējo kumosiņu 😀
   Tagad ar “vēsu prātu” domājot, es vispār piekrītu par to pārsaldinātību, taču lasot man tas netraucēja.

 2. Lasītāja saka:

  To nākamo grāmatu es neesmu lasījusi, bet filma bija jauka, turklāt es ik pa laikam atceros galvenās varones brīnišķīgo domu pirkt tikai tās grāmatas, kas jau ir lasītas un atzītas par labām un svarīgām. To vajadzētu piekopt…
  Pusaudzes gados man dikti patika Venjamina Kaverina vēstuļromāns “Atspulgs spogulī” par kādas krievu mākslinieces dzīvi Krievijā, Turcijā un Francijā. Vairākas reizes pārlasīju.

  • Izlasīju arī to nākamo grāmatu, man ļoti patika, tagad gribu noskatīties filmu. Jā, tā doma par tikai to grāmatu pirkšanu, kuras jau ir lasītas un sirdij tuvas, man arī patika. Nez kāpēc realitātē viss pavisam citādāk man izvēršas…
   Jāpaskatās bibliotēkā “Atspulgs spogulī”, izklausās, ka man arī varētu iet pie sirds, paldies.

 3. Atbalsojums: 84 Charing Cross Road + The Duchess of Bloomsbury street; Helene Hanff | Grāmatu tārps

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s