The Little Old Lady Who Broke All the Rules, Catharina Ingleman-Sundberg

little old ladyŠķiet skandināvi ir pārņēmuši kriminālžanru visās iespējamajās tā izpausmēs – it kā nepietiktu ar Scandinavian noir, tagad viņi sākuši arī rakstīt vieglus, nedaudz ironiskus un uzjautrinošus detektīvromānus par par veciem ļaudīm.
Pirmais karognesējs bija Jūnasa Jūnasona ārkārtīgi populārais “Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda“. Tagad seko zviedru autores romāns par kundzīti gados, kura kopā ar dažiem draugiem no pansionāta nolemj ar pilnu jaudu mesties noziedznieku dzīves vilinājumos.

Vispār jau šī tendence arvien vairāk iezīmējas masu kultūrā – cilvēce noveco (vēl nekad nav bijis tik daudz dzīvu un savā vecumā vēl ļoti aktīvu senioru), līdz ar to pateicoties pieprasījumam rodas arīdzan piedāvājums. Nu jau šķiet pavisam ierasti, ka romantiskai komēdijai nav obligāti jābūt par 20-30 gadniekiem, bet tā visnotaļ veiksmīgi var atspoguļot arī 60 gadnieku dzīves līkločus (piemēram, “It’s Complicated” ar Merilu Strīpu un Aleku Boldvinu). Tāpat arī literatūrā parādās arvien vairāk stāstu, kur galvenais varonis jau sen devies pensijā (tas pats “Simtgadnieks” vai arī, piemēram, “Major Pettigrew’s Last Stand“, “The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry” utt.). Domājams, ka šī tendence arvien paplašināsies un pamazām izveidosies par atsevišķu žanru kā literatūrā, tā kino un droši vien arī televīzijā.

Bet nu par pašu grāmatu. Martai Andersonei ir 79 gadi, viņai nav savas ģimenes, tādēļ dažu senu draugu pulciņš pansionātā ir viņas tuvākie cilvēki uz šīs pasaules. Un viņi nav laimīgi. Pansionāta vadība ir mainījusies un nu ikdienas dzīvē parādās arvien jauni taupības mēri, vairs nav ne labā ēdiena, nedz arīdzan elementāras brīvības un noteikšanas pār savu dzīvi. Vecie ļaudis noskatās dokumentālu filmu par dzīvi cietumā un secina, ka pat tur ir labāk, nekā viņu pansionātā. Līdz ar to Martai rodas ideja – kāpēc gan nepastrādāt kādu salīdzinoši nekaitīgu noziegumu (Robina Huda garā – ņemam no bagātajiem un ziedojam labdarībai, paši sev arī kaut ko nedaudz paturot) un tad padoties varas iestādēm, lai nokļūtu cietumā.
Pamazām viņa kopā ar vēl četriem draugiem izstrādā plānu un ķeras pie laupīšanas īstenošanas (vispirms gan ir jāaizbēg no pansionāta) – sākumā viņi aplaupa kādas greznas viesnīcas seifu, taču tad paveic praktiski neiespējamo un no mākslas muzeja nozog Monē un Renuāra gleznas. Protams, ne viss notiek kā plānots, rodas arvien jauni sarežģījumi, turklāt jautrajam pensionāru bariņam visnotaļ iepatīkas dzīve pieczvaigžņu viesnīcā. Turklāt, kad viņi mēģina padoties, policija viņiem nemaz netic…

Grāmata, protams, ir jauka, brīžiem smieklīga, aizkustinoša un liek arīdzan padomāt par to, kāda tad ir tā dzīve vecumā, kad bērni jau ir izauguši un devušies prom savā dzīvē (vai arī viņu vispār nekad nav bijis).
Brīžiem mani nedaudz kaitināja varoņu naivums un nespēja padomāt vairākus gājienus uz priekšu (turklāt tas bija ļoti nekonsekventi – viņi spēja izplānot varen samezglotas laupīšanas, taču nebija, piemēram, iedomājušies, ka cietumā visi kopā nevarēs sēdēt, jo vīriešiem un sievietēm taču cietumi ir atsevišķi…). Jā, es saprotu, ka uztvere vecumā var atšķirties un, protams, arī naivums ir savā veidā loģisks un saprotams, tomēr brīžiem es grozīju galvu un nespēju līdz galam noticēt notiekošajam.
Vietām šķita, ka grāmatas ritms kļūst ļoti lēns, tad atkal steidzas, bet nu tas varbūt tikai man tā šķita un citiem nemaz netraucē.
Kopumā bija jauki, izklaidējoši un aizkustinoši.

Vērtējums 3 no 5 zvaigznēm.

Attēls ņemts šeit.

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 3 zvaigznes, Angliski ar birkām , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to The Little Old Lady Who Broke All the Rules, Catharina Ingleman-Sundberg

  1. Atbalsojums: 2014.gada mēnešu pirmie teikumi | Grāmatu tārps

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s