Upstairs at the White House; J.B.West, Mary Lynn Kotz

upstairs at the white houseDažreiz es pati sevi pamanos izbrīnīt ar lasāmvielas izvēli – ne nu mani īpaši interesē Amerikas mūsdienu vēsture (piezīme – pēc šīs grāmatas izlasīšanas, sāka interesēt), ne arī es esmu biogrāfiju fane.
Taču kaut kādu mistisku apsvērumu pēc es, ieraugot šo grāmatu Amazon veikalā ar pamatīgu atlaidi, piespiedu maģisko podziņu “viena klikšķa pirkums” un jau pēc dažām minūtēm manā mazajā lillā draudziņā (jā, tā es saucu savu Kindle…) grāmata bija klāt. Vēl jo vairāk, es pamanījos sev par vēl lielāku izbrīnu, grāmatu, nevis marinēt Kindlā, kopā ar vairākiem desmitiem citu, bet arī uzreiz izlasīt.

Šie ir Baltā nama pārvaldnieka (ja godīgi, es nezinu kā pareizi tulkot “chief usher“, taču tas noteikti nav galvenais šveicars, kā es, pirms sāku lasīt, padomāju) J.B.Vesta memuāri par viņa karjeras gadiem Baltajā namā. Pašā grāmatā arī ir pieminēts kā šis amata nosaukums ir radies un kā, laika gaitā, to ir mēģinājuši mainīt, taču tā arī nevienam tas nav izdevies.
Baltā nama pārvaldnieka pakļautībā tajā laikā strādāja vairāk kā 100 darbinieku (tagad droši vien ir krietni vairāk) un viņa atbildība bija ne tikai nodrošināt visu administratīvo funkciju nevainojamu darbību, bet arī organizēt pasākumus, kas notika Baltajā namā, izstrādāt un kontrolēt Baltā nama budžetu, rūpēties par viesiem, kuri ciemojas pie valsts galvenā pāra, organizēt un uzraudzīt jebkādus būvniecības darbus Baltā nama ēkā un tai piederošajā teritorijā utt. Ārkārtīgi sarežģīts un nervu šūnas dedzinošs darbs. Taču arīdzan ļoti interesants un aizraujošs.

Vests sāka strādāt kā Baltā nama pārvaldnieka palīgs 1941.gadā un, kad viņa priekšnieks devās pensijā, tika paaugstināts amatā par pārvaldnieku 1957.gadā, līdz pats pensionējās 1969.gadā. Baltā nama pārvaldnieks strādā ciešā sadarbībā ar valsts pirmo lēdiju, tāpēc arī nosaukumā ir minēta “mana dzīve ar pirmajām lēdijām”.

Grāmata sākas ar F.D.Rūzvelta prezidentūru un beidzas, kad nesen pie varas ir nācis Niksons. 6 prezidenti un viņu dzīves biedres, katrs tik atšķirīgs un nesalīdzināms ar iepriekšējo.
Prezidenta pilnvaru laikā Baltais nams kļūst par mājām ne tikai viņam, bet arī visai ģimenei. Bērni uzaug, ģimene piedzīvo gan priekus, gan bēdas. Tajā pašā laikā Baltajā namā viesojas ne tikai pirmās ģimenes tuvi draugi, bet arī prominences no visas pasaules (diezgan interesanti bija palasīt par Vinstona Čērčila vizītēm:)), tiek risināti politiskie konflikti, pieņemti ietekmīgi lēmumi.

Nav brīnums, ka 1973.gadā, kad šī grāmata pirmo reizi tika publicēta, tā ilgu laiku noturējās The New York Times bestselleru saraksta augšgalā, jo tas ir aizraujošs un intriģējošs stāsts par Baltā nama aizkulisēm, tajā pašā laikā bez “dzeltenas” pieskaņas. Vests ar patiesu cieņu un pietāti izturas pret katru no Baltā nama iemītniekiem un, lai arī grāmatā ir aprakstītas dažas visnotaļ anekdotiskas situācijas, tā nevienu brīdi nerada sajūtu, ka lasītājs okšķerētos galveno varoņu netīrās veļas atvilktnē.

Tas, cik aizraujoši stāstā ir savijušās privātās dzīves nianses ar starptautisko politisko kontekstu, rada vēlmi meklēt vēl ko līdzīgu plašajā “non fiction” grāmatu klāstā.

Vērtējums: 4 no 5 zvaigznēm.
Attēls ņemts šeit.

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 4 zvaigznes, Angliski ar birkām , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

5 Responses to Upstairs at the White House; J.B.West, Mary Lynn Kotz

  1. doronike saka:

    Es grāmatu lasīju jau pasen, latviski trimdas izdevumā (1975), bet nezin kāpēc labi palikusi atmiņā. Jāpiekrīt, ka Vests tiešām iemanījies par Baltā nama aizkulisēm pastāstīt interesanti, bet netenkojot. Smieklīgi, ka atceros tādu detaļu, kā Džonsonam nevarēja piemeklēt dušas uzgali, kas taisa gana stipru strūklu.

  2. msmarii saka:

    Pamatīgi sakārdināji!

  3. Atbalsojums: 2014.gada mēnešu pirmie teikumi | Grāmatu tārps

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s