Mensfīldpārka, Džeina Ostina

mensfildparkaJau pirms kāda laiciņa izlasīju Ostinas “Mensfīldpārku”, taču tā arī neesmu vēl šeit neko ierakstījusi. Šķiet līdz ar šo grāmatu arī mana kāre pēc romantiskas klasikas būs uz kādu laiciņu apsīkusi, taču varbūt iemesls ir gana vienkāršs un banāls – man ārkārtīgi krita uz nerviem galvenā varone.

Tātad grāmatas centrālais tēls ir nabadzīga meitene Fanija Praisa, kura 10 gadu vecumā tiek nosūtīta dzīvot pie bagātās mātes māsas un viņas ģimenes uz Mensfīldpārku. Tur viņu sagaida plašais radu loks, tajā skaitā brālēni un māsīcas, no kuriem vienīgi Edmunds ir patiesi laipns pret Faniju un ieinteresēts viņas dzīvē. Pārējie viņu pieņem vairāk vai mazāk labvēlīgi, taču diezgan distancēti. Pamazām, protams, Fanija iemīlas Edmundā, taču paiet ilgs laiks (precīzāk – praktiski visa grāmata), līdz arīdzan viņš saprot, ka tieši Fanija ir viņam ideāli piemērota otrā pusīte, nevis daiļā, taču nedaudz savtīgā, Mērija Krouforde.

Atšķirībā no citām Ostinas grāmatām, kur galvenās varones ir spēcīgas un gudras jaunas sievietes, šeit Fanijas tēls ar savu ārkārtīgo kautrību un pieticību, kad naivums jau robežojas ar aprobežotību, šķiet pliekans un neizteiksmīgs, turklāt lasītājam netīkams. Tāpat arī galvenais vīriešu kārtas varonis Edmunds šķiet tik paredzams un garlaicīgs, ka brīžiem gribas viņam iespert. Tomēr “Mensfīldpārkas” vērtība neslēpjas mīlasstāstā, bet gan ārkārtīgi skaidrajā un veikli aprakstītajā sabiedrības atspoguļojumā. Jau citos romānos Ostina izrāda apskaužamu spēju ar vieglu rokas vēzienu trāpīgi attēlot valdošās šķiras liekulību un sabiedrības tikumus, taču šeit caur Fanijas naivo uzskatu prizmu jo skaidrāk var redzēt apkārtējo seklumu un morāles trūkumu. Līdz ar to šī ir vienīgā Ostinas grāmata, kura man ir likusi domāt vēl ilgi pēc tās izlasīšanas, atšķirībā no pārējām, kuras es vienkārši ar prieku izlasīju, baudot skaisto valodu un asprātīgos dialogus, kā arī apkārtējās vides novērojumus.
Ja lasītājs spēj distancēties no kaitinošā Fanijas tēla, tad, iespējams, šis ir labākais Ostinas romāns.

About Grāmatu tārps

pavasarazieds@yahoo.co.uk
Šis ieraksts tika publicēts 5 zvaigznes, Latviski ar birkām , , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

2 Responses to Mensfīldpārka, Džeina Ostina

  1. valkyrie7777 saka:

    Esmu lasījusi, piekrītu par Fanijas tēlu, vispār man patīk gandrīz ikviena Ostinas grāmata, taču šo es “muļļāju” ļoti ilgi, kamēr tiku līdz beigām. Nevarētu teikt, ka garlaicīga, drīzāk nejutu līdzi galvenajiem varoņiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s